Fürkész suli: cipő-projekt

Melegvágás

A KreaTour szívesen vállalkozik egy-egy tematikus tanórára vagy projektre is. 

Vajon mit tud hozzátenni egy jelmeztervező, egy színpadi látványtervezésben jártas szakember az általános iskolai képzéshez?

Legutóbb a Fürkész suliban jártunk, ahol a 7. osztálynak tartottunk technika óra keretében, egy tematikus, cipőtervező foglalkozás-sorozatot. A Föld napjához, a Madarak és fák napjához kapcsolódva. Ezekből a jeles napokból inspirálódva terveztek és készítettek designer tárgyakat a gyerekek, amik jelen esetben cipőt formáztak.  Az általuk választott fogalmat; állatot, élőhelyet, gyümölcsöt, virágot, természeti jelenséget…stb. fogalmazták cipőkbe.

Az osztály először a jeles napok témáit értelmezte, majd néhány cipőmúzeum anyagával, a cipők kultúrtörténetével és néhány extravagáns cipőtervező alkotásaival ismerkedett.  A gyerekeknek egy elég összetett feladatot kellett megoldaniuk: a cipők párban készültek, de nem két egyforma – ahogy azt megszoktuk – csak a téma kapcsolta össze őket, és az egymáshoz való viszonyuktól lettek egy pár. Méretben is az elrajzoltságra törekedtünk, extra méretű lábbelikben gondolkodtunk. A folyamat közben a fiatalok sok új eszközt és anyagot használtak:

  • Első lépésként mindenki megtervezte a saját cipői formáját, ami lehetett magas vagy lapos sarkú, bakancs vagy félcipő, a terv részét képezte a cipősarkak formájának méretének kitalálása – csomagolópapír, ceruza
  • A megtervezett formákból sablont készítettünk, és melegvágóval hungarocellből kivágtuk – melegvágó, hungarocell, a cipősarkak anyagainak előkészítése (egyéni)
  • Az kivágott formákat bekasíroztuk: tapétaragasztó, botmixer, csomagolópapír
  • A megszáradt nyers „cipőket” a témának az egyéni témáknak megfelelően először festettük – festék, ecset
  • Száradás után következett a legkreatívabb tevékenység az egyedi felületképzés: művirágok, szárnyak, füst, gombák, tengerpart, rák, tó, szarvak… és egyéb ötletek megvalósítása, közös ötleteléssel és otthonról hozott anyagok beépítésével. Azaz újrahasznosítottunk régi játékokat, porosodó művirágokat, de az iskola udvarához használt műfű maradékát is.

A feladat elején mindenki külön dolgozott, de az utolsó harmada komolyabb együtt gondolkodást, közös munkát igényelt. Az osztály egy kiállítást hozott létre a tematikus cipőkből, amin már csoportokban dolgoztak. A kiállításon – az expón – meséltek is a tervezés és a kivitelezés folyamatáról a többi osztálynak. És jutalmul kaptak egy Converse tortát is.

Helyszín: Fürkész Innovatív Általános Iskola
Korosztály: 13 évesek
Projekt hossza: 7×5 tanóra 

Ha tetszett a cikk kérjük ossza meg másokkal is!

Korábbi bejegyzések

Táborok

A KreaTour táboraiban a gyerekek izgalmas történelmi, kulturális információkat öltenek formába, arra alkotnak, terveznek, varrogatnak, azokból inspirálódnak. A budapesti Katona József Színházban 2013-ban tartottuk az első napközis…

Képzelet és kreativitás

Sok helyen lehet ma megtanulni varrni, illetve géppel varrni, rengeteg varrótanfolyam, alkotóműhely létezik gyerekeknek. Ezek csuda jó dolgok. Ezért mi nem is foglalkozunk ilyesmivel, illetve másként.A KreaTour…